Pneumatic seal PP-8X26X12-NBR90
Part number : PP-8X26X12-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-8X26X12-NBR90  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK0810 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK0810
O-Ring seal - OR-12X1.40-MVQ70 GEN
O-RING SEAL OR-12X1.40-MVQ70
Lock nut - KM17 GEN
LOCK NUT KM17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description