Pneumatic seal PP-8X25X12-NBR90
Part number : PP-8X25X12-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-8X25X12-NBR90  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-25 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-25
Lubricant - SPECIALIST-LUBRIFIANT-SILICONE-SYSTEME-PRO-AEROSOL400ML-WD40 WD40
LUBRICANT SPECIALIST-LUBRIFIANT-SILICONE-SYSTEME-PRO-AEROSOL400ML-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description