Pneumatic seal PP-18X100X25-NBR
Part number : PP-18X100X25-NBR
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-18X100X25-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 25 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RSH-SKF
O-Ring seal - OR-14X2-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-14X2-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • WEIGHT
    10  G
  • STANDARD
    No standard
Description