Pneumatic seal PK-11.4X16X1.7-NBR80
Part number : PK-11.4X16X1.7-NBR80
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PK-11.4X16X1.7-NBR80  has an inner diameter of 11.4 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 1.7 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Gasket Sealer - SI-5940-40ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALER SI-5940-40ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    11.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    1.7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PK
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description