Pneumatic seal CL-16X51X7-NBR90
Part number : CL-16X51X7-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CL-16X51X7-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 51 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    51  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CL
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description