Pneumatic seal CHR-25X38X6.50-NBR90
Part number : CHR-25X38X6.50-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CHR-25X38X6.50-NBR90  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 6.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
X-Ring seal - XR-24.99X3.53-NBR70 GEN
X-RING SEAL XR-24.99X3.53-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    6.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CHR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description