Pneumatic seal CH-50X70X12-3-NBR90
Part number : CH-50X70X12-3-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-50X70X12-3-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description