Pneumatic seal CH-44X56X6-NBR90
Part number : CH-44X56X6-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-44X56X6-NBR90  has an inner diameter of 44 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-20X30X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-20X30X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description