Pneumatic seal CH-20X30X8-NBR90
Part number : CH-20X30X8-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-20X30X8-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-22X32X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-22X32X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description