Pneumatic seal CH-20X28X7-NBR90
Part number : CH-20X28X7-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-20X28X7-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description