Pneumatic seal CH-19X28X8-NBR90
Part number : CH-19X28X8-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-19X28X8-NBR90  has an inner diameter of 19 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    19  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description