Pneumatic seal CH-12X25X6.50-NBR90
Part number : CH-12X25X6.50-NBR90
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference CH-12X25X6.50-NBR90  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 6.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-4X4-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-4X4-NBR70
Ball bearing retainer - BR-5-32-20-BLACKBEARING BLACKBEARING
BALL BEARING RETAINER BR-5-32-20-BLACKBEARING
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    6.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CH
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description