Piston seal TP8-25X40X19-NBR90
Part number : TP8-25X40X19-NBR90
GEN
Description
The TP8-25X40X19-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 25 mm, the internal diameter of the cylinder body 40 mm and the thickness available at the base of the groove 19 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    19  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP8
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description