Piston seal TP7-70X80X7.500-NBR90
Part number : TP7-70X80X7.500-NBR90
GEN
Description
The TP7-70X80X7.500-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 70 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 7.5 mm. It is manufactured in  NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30210 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210
Thrust washer - AS6590 GEN
THRUST WASHER AS6590
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    7.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP7
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description