Piston seal TP6-60X80X35-9.52-NBR90
Part number : TP6-60X80X35-9.52-NBR90
GEN
Description
The TP6-60X80X35-9.52-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 60 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 35 mm. It is manufactured in  NBR.
  10 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ50-60-50 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ50-60-50
Housed bearing - 2 bolts - UCP205 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP205
O-Ring seal - OR-70X5.5-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-70X5.5-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP6
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description