Piston seal TP6-44X60X32-NBR90
Part number : TP6-44X60X32-NBR90
GEN
Description
The TP6-44X60X32-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 44 mm, the internal diameter of the cylinder body 60 mm and the thickness available at the base of the groove 32 mm. It is manufactured in  NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Replacement insert - UC206 GEN
REPLACEMENT INSERT UC206
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62
2 2
Hydraulic seal - UP-40X50X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-40X50X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    32  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP6
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    61  G
  • PACKAGING
    1
Description