Piston seal TP5-47X63X19-NBR90
Part number : TP5-47X63X19-NBR90
GEN
Description
The TP5-47X63X19-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 47 mm, the internal diameter of the cylinder body 63 mm and the thickness available at the base of the groove 19 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-24X2-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-24X2-NBR90
Raw edge cogged v-belt - XPA1450-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPA1450-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    19  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP5
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description