Piston seal TP3-63X83X22.400-NBR90
Part number : TP3-63X83X22.400-NBR90
GEN
Description
The TP3-63X83X22.400-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 63 mm, the internal diameter of the cylinder body 83 mm and the thickness available at the base of the groove 22.4 mm. It is manufactured in  NBR.
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Cleaner - SF-7850-3L-LOCTITE LOCTITE
CLEANER SF-7850-3L-LOCTITE
  • INSIDE DIAMETER
    63  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    83  MM
  • THICKNESS
    22.4  MM
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description