Piston seal TP3-63.50X82.55X23.80-NBR90
Part number : TP3-63.50X82.55X23.80-NBR90
GEN
Description
The TP3-63.50X82.55X23.80-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 63.5 mm, the internal diameter of the cylinder body 82.55 mm and the thickness available at the base of the groove 23.8 mm. It is manufactured in  NBR.
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RS-38X51X6.900-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-38X51X6.900-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    63.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82.55  MM
  • THICKNESS
    23.8  MM
  • WEIGHT
    77  G
Description