Piston seal TP3-50X70X25.400-NBR90
Part number : TP3-50X70X25.400-NBR90
GEN
Description
The TP3-50X70X25.400-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 50 mm, the internal diameter of the cylinder body 70 mm and the thickness available at the base of the groove 25.4 mm. It is manufactured in  NBR.
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-61X5-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-61X5-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    25.4  MM
  • WEIGHT
    66  G
Description