Piston seal TP3-41.270X57.150X19.050-NBR90
Part number : TP3-41.270X57.150X19.050-NBR90
GEN
Description
The TP3-41.270X57.150X19.050-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 41.27 mm, the internal diameter of the cylinder body 57.15 mm and the thickness available at the base of the groove 19.05 mm. It is manufactured in  NBR.
logo_delivery Last departure in
  • INSIDE DIAMETER
    41.27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57.15  MM
  • WEIGHT
    35  G
Description