Piston seal TP3-39X55X18.400-NBR90
Part number : TP3-39X55X18.400-NBR90
GEN
Description
The TP3-39X55X18.400-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 39 mm, the internal diameter of the cylinder body 55 mm and the thickness available at the base of the groove 18.4 mm. It is manufactured in  NBR.
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-2RS
Hydraulic seal - US-30X42X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-30X42X10-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    39  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    18.4  MM
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description