Piston seal TP2-76X90X22.50-NBR90
Part number : TP2-76X90X22.50-NBR90
GEN
Description
The TP2-76X90X22.50-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 76 mm, the internal diameter of the cylinder body 90 mm and the thickness available at the base of the groove 22.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    76  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    22.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP2
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    57  G
  • PACKAGING
    1
Description