Piston seal TP2-66X80X22.50-NBR90
Part number : TP2-66X80X22.50-NBR90
GEN
Description
The TP2-66X80X22.50-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 66 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 22.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
Raw edge cogged v-belt - AVX10X1200 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X1200
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    66  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    22.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP2
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description