Piston seal TP2-65X80X20-NBR90
Part number : TP2-65X80X20-NBR90
GEN
Description
The TP2-65X80X20-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 65 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 20 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP6060-P20 GEN
PAP BUSH PAP6060-P20
Hydraulic seal - US-56X66X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-56X66X6-PU94
Adapter sleeve - H308 GEN
ADAPTER SLEEVE H308
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    65  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP2
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description