Piston seal TP2-48X60X20.5-NBR90
Part number : TP2-48X60X20.5-NBR90
GEN
Description
The TP2-48X60X20.5-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 48 mm, the internal diameter of the cylinder body 60 mm and the thickness available at the base of the groove 20.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 63006-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 63006-2RS
Lock washer - MB12 GEN
LOCK WASHER MB12
Wiper seal - RIA-35X45X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-35X45X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    20.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP2
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description