Piston seal TP10-53X63X8-BR90
Part number : TP10-53X63X8-BR90
GEN
Description
The TP10-53X63X8-BR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 53 mm, the internal diameter of the cylinder body 63 mm and the thickness available at the base of the groove 8 mm. It is manufactured in  BR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-57X3.50-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-57X3.50-FPM80
Back-up Ring - AE-OR-56.740X3.530-NBR90 GEN
BACK-UP RING AE-OR-56.740X3.530-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    53  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    BR
  • TYPE
    TP10
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description