Piston seal TP10-46X60X9-PU
Part number : TP10-46X60X9-PU
GEN
Description
The TP10-46X60X9-PU Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 46 mm, the internal diameter of the cylinder body 60 mm and the thickness available at the base of the groove 9 mm. It is manufactured in  PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP5040-P20 GEN
PAP BUSH PAP5040-P20
Hydraulic seal - US-35X45X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-35X45X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    46  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    TP10
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description