Piston seal TP10-30X40X8-PU94
Part number : TP10-30X40X8-PU94
GEN
Description
The TP10-30X40X8-PU94 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 30 mm, the internal diameter of the cylinder body 40 mm and the thickness available at the base of the groove 8 mm. It is manufactured in  PU.
  Arrive dans 5 jours (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
Housed bearing - 2 bolts - UCP205 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP205
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    TP10
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description