Piston seal TP10-125X140X12.500-PU90
Part number : TP10-125X140X12.500-PU90
GEN
Description
The TP10-125X140X12.500-PU90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 125 mm, the internal diameter of the cylinder body 140 mm and the thickness available at the base of the groove 12.5 mm. It is manufactured in  PU.
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description