Piston seal TP10-112X127X12.50-BR90
Part number : TP10-112X127X12.50-BR90
GEN
Description
The TP10-112X127X12.50-BR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 112 mm, the internal diameter of the cylinder body 127 mm and the thickness available at the base of the groove 12.5 mm. It is manufactured in  BR.
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-25X7-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-25X7-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    112  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    127  MM
  • MATERIAL
    BR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    62  G
  • PACKAGING
    1
Description