Piston seal TP10-105X120X12.500-PU90
Part number : TP10-105X120X12.500-PU90
GEN
Description
The TP10-105X120X12.500-PU90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 105 mm, the internal diameter of the cylinder body 120 mm and the thickness available at the base of the groove 12.5 mm. It is manufactured in  PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    105  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    12.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    TP10
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    39  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description