Piston seal TP1-95X110X20-NBR80
Part number : TP1-95X110X20-NBR80
GEN
Description
The TP1-95X110X20-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 95 mm, the internal diameter of the cylinder body 110 mm and the thickness available at the base of the groove 20 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Piston seal - TP1-95X110X20-NBR GEN
PISTON SEAL TP1-95X110X20-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    95  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    64  G
  • PACKAGING
    1
Description