Piston seal TP1-90X110X25.30-NBR90
Part number : TP1-90X110X25.30-NBR90
GEN
Description
The TP1-90X110X25.30-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 90 mm, the internal diameter of the cylinder body 110 mm and the thickness available at the base of the groove 25.3 mm. It is manufactured in  NBR.
  2 parts in stock (2 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    25.3  MM
  • WEIGHT
    108  G
Description