Piston seal TP1-88.90X107.95X23.80-NBR90
Part number : TP1-88.90X107.95X23.80-NBR90
GEN
Description
The TP1-88.90X107.95X23.80-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 88.9 mm, the internal diameter of the cylinder body 107.95 mm and the thickness available at the base of the groove 23.8 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
Hydraulic seal - UP-57X72X12-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-57X72X12-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    88.9  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    107.95  MM
  • THICKNESS
    23.8  MM
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description