Piston seal TP1-76.200X95.250X23.800-NBR90
Part number : TP1-76.200X95.250X23.800-NBR90
GEN
Description
The TP1-76.200X95.250X23.800-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 76.2 mm, the internal diameter of the cylinder body 95.25 mm and the thickness available at the base of the groove 23.8 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    76.2  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95.25  MM
  • THICKNESS
    23.8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    90  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description