Piston seal TP1-75X100X22.4-NBR90
Part number : TP1-75X100X22.4-NBR90
GEN
Description
The TP1-75X100X22.4-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 75 mm, the internal diameter of the cylinder body 100 mm and the thickness available at the base of the groove 22.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  22 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ25-30-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ25-30-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    22.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    109  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description