Piston seal TP1-65X80X20-NBR80
Part number : TP1-65X80X20-NBR80
GEN
Description
The TP1-65X80X20-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 65 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 20 mm. It is manufactured in  NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6213-2RS-C3 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6213-2RS-C3
Hydraulic seal - US-40X50X10-11-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X50X10-11-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    65  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
Description