Piston seal TP1-60X80X22.4-NBR80
Part number : TP1-60X80X22.4-NBR80
GEN
Description
The TP1-60X80X22.4-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 60 mm, the internal diameter of the cylinder body 80 mm and the thickness available at the base of the groove 22.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30208 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
Wiper seal - RIA-45X55X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-45X55X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    22.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    66  G
  • PACKAGING
    1
Description