Piston seal TP1-60.320X76.200X19.050-NBR90
Part number : TP1-60.320X76.200X19.050-NBR90
GEN
Description
The TP1-60.320X76.200X19.050-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 60.32 mm, the internal diameter of the cylinder body 76.2 mm and the thickness available at the base of the groove 19.05 mm. It is manufactured in  NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6000-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6000-2RS
Hydraulic seal - US-45X55X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X55X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60.32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76.2  MM
  • THICKNESS
    19.05  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    52  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description