Piston seal TP1-45X55X12.50-NBR80
Part number : TP1-45X55X12.50-NBR80
GEN
Description
The TP1-45X55X12.50-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 45 mm, the internal diameter of the cylinder body 55 mm and the thickness available at the base of the groove 12.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51109 GEN
THRUST BALL BEARING 51109
Piston seal - TP1-55X70X20-NBR80 GEN
PISTON SEAL TP1-55X70X20-NBR80
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    12.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    13  G
Description