Piston seal TP1-44X60X18.400-NBR90
Part number : TP1-44X60X18.400-NBR90
GEN
Description
The TP1-44X60X18.400-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 44 mm, the internal diameter of the cylinder body 60 mm and the thickness available at the base of the groove 18.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - M88048-M88010 GEN
TAPERED ROLLER BEARING M88048-M88010
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Wiper seal - RS-35X43X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-35X43X5-7-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    18.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description