Piston seal TP1-44X60X18.40-NBR80
Part number : TP1-44X60X18.40-NBR80
GEN
Description
The TP1-44X60X18.40-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 44 mm, the internal diameter of the cylinder body 60 mm and the thickness available at the base of the groove 18.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-34-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-34-40
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    18.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    33  G
Description