Piston seal TP1-40X50X12.50-NBR80
Part number : TP1-40X50X12.50-NBR80
GEN
Description
The TP1-40X50X12.50-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 40 mm, the internal diameter of the cylinder body 50 mm and the thickness available at the base of the groove 12.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  26 parts in stock (3 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-53 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-53
2 2
Wiper seal - RIA-25X35X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-25X35X7-10-NBR90
V-Belt Wrapped - B134 GEN
V-BELT WRAPPED B134
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    12.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description