Piston seal TP1-35X45X16.40-NBR80
Part number : TP1-35X45X16.40-NBR80
GEN
Description
The TP1-35X45X16.40-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 35 mm, the internal diameter of the cylinder body 45 mm and the thickness available at the base of the groove 16.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  36 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP1410-P10 GEN
PAP BUSH PAP1410-P10
Wiper seal - RIA-30X40X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-30X40X7-10-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    16.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    16  G
Description