Piston seal TP1-34X50X20.50-NBR90
Part number : TP1-34X50X20.50-NBR90
GEN
Description
The TP1-34X50X20.50-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 34 mm, the internal diameter of the cylinder body 50 mm and the thickness available at the base of the groove 20.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  49 parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 607-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 607-2Z-C3-SKF
Lock nut - KM10 GEN
LOCK NUT KM10
  • INSIDE DIAMETER
    34  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    20.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    26  G
Description