Piston seal TP1-32X40X10-NBR90
Part number : TP1-32X40X10-NBR90
GEN
Description
The TP1-32X40X10-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 32 mm, the internal diameter of the cylinder body 40 mm and the thickness available at the base of the groove 10 mm. It is manufactured in  NBR.
  13 parts in stock (2 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6209-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-2RS
Piston seal - TP2-32X40X10-NBR90 GEN
PISTON SEAL TP2-32X40X10-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description