Piston seal TP1-28X42X15.50-NBR80
Part number : TP1-28X42X15.50-NBR80
GEN
Description
The TP1-28X42X15.50-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 28 mm, the internal diameter of the cylinder body 42 mm and the thickness available at the base of the groove 15.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  25 parts in stock (4 days ago )
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    15.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description