Piston seal TP1-108X125X26.500-NBR90
Part number : TP1-108X125X26.500-NBR90
GEN
Description
The TP1-108X125X26.500-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 108 mm, the internal diameter of the cylinder body 125 mm and the thickness available at the base of the groove 26.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  5 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-70X80X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-70X80X7-10-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    108  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    125  MM
  • THICKNESS
    26.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    105  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description