Piston seal CPDE-30.50X38X3.20-PTFE-BZ
Part number : CPDE-30.50X38X3.20-PTFE-BZ
GEN
Description
The CPDE-30.50X38X3.20-PTFE-BZ Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 30.5 mm, the internal diameter of the cylinder body 38 mm and the thickness available at the base of the groove 3.2 mm. It is manufactured in  PTFE-BZ.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    3.2  MM
  • MATERIAL
    PTFE-BZ
  • TYPE
    CPDE
  • WEIGHT
    20  G
  • STANDARD
    No standard
Description